Elon musk’un güneş enerjili kiremitlerinin maliyeti belli oldu.

Elon musk’un yeni ürününün maliyeti, beklenenden daha ucuz olduğu belirtildi. Tesla, ekim ayında çıkardığı 4 tip’den ikisinin üretimine başlayacak. Tesla’nın sitesindeki bilgilere göre, new york’daki 2000 bin metrekarelik bir ev çatısı için yapılacak çatı 30 bin dolara mal olacak ve 64 bin dolarlık enerji üretecek. Tipik bir çatıya kıyasla daha pahalı görünse de tipik güneş panelli bir çatıya kıyasla daha ucuz, kullanımı ömür boyu geçerli ve 30 yıl garantilidir.

Tesla’nın güneş enerjili kiremitlerinin tanesi 42 dolara denk geliyor. Tahmin edilen fiyat ise tane başına 68 dolardı. Elon musk güneş enerjili kiremitlerden çıkacak enerjinin elektrikli arabalarda da kullanılabileceğini ve kiremitlerin gün boyu depolanıp tesla arabalarında kullanılabileceğini ve gelen taleplere göre daha da kullanım alanının artacağını söyledi. Çatı katındaki kiremitlerin geleneksel yüksek kaliteli çatı kiremitlerden ayırt edilemez ve cam olduğu ve camın altında da gömülü bir batarya olduğu belirtildi. Kiremitlerin uzaktan ayırt etmenin zor olduğu ama çatıya çıkarak fark edilebildiği belirtildi.

Tesla geçen yıl solarcity corp’a 2 milyar dolarlık yatırım yaptı. Tesla, kiremitlerin tanıtımını kendi otomobil mağazalarında başlattı. Firma, otomobillerinin bulunduğu mağazalarda satışların düşük olduğunu tespit etti ve yeni solarcity mağazaları açmayı planlıyor. Güneş enerjili kiremitler için açılacak mağazaların sayısı 70 olduğu söylendi.

Üretim, Tesla’nın California’daki Fremont güneş enerjisi tesisinde başlayacak ve Tesla’nın ortağı Panasonic’in ilave  yatırımlarıyla New York’taki Buffalo’daki yeni fabrikasına taşınacak. Tesla, ev sahiplerinin bu kiremitlerden alırlarsa ne kadar tasarruf edeceklerini ölçebilecek bir araç geliştirdi. Bu araç sayesinde güneş enerjili kiremitlerle eski geleneksel çatılar karşılaştırılabilecek ve ne kadar enerji tasarruf edildiği ölçülebilecek.  Tesla, geleneksel çatıların kurulumu, güneş enerjili kiremitlere kıyasla yüzde 30 daha ucuz olduğunu ama tesla’nın güneş enerjili kiremitlerinin daha iyi görüntüsünün olduğunu ve ömür boyu dayanıklı olacağını söyledi. SolarCity bölümünün kurucularından Peter Rive “bütün masrafları hesaba kattığımızda satın alınabilecek en uygun fiyatı belirledik” dedi. Güneş enerjili kiremitlerin geleneksel kiremitlerle aynı dayanıklılıkta olduğunu ve kiremitlerin pillerinin 30 yıl garantili olduğu belirtildi. Tesla, mevcut çatının çıkarılması, tasarım, izinler, kurulum ve bakım da dahil tüm sürecin bir hafta süreceğini tahmin ediyor.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: