Yapay zeka, İngiltere’de 800 bin işçiyi işinden etti, 3.5 milyon yeni iş fırsatı yarattı

Robotlar gün geçtikçe çoğu mesleği ele geçirir hale geldi. Önce Amazon deposunun inşaatını robotlarla yapmayı planlandı sonra Foxconn 2018 yılında fabrika iş gücünün yüzde 30’unu robotlardan karşılayacağını öğrendik ve son zamanlarda Wendy’s fast food zinciri, 1.000’den fazla mağazasında otomatik kiosk kullanacağını açıkladı. Bu demek oluyor ki robotlar yaşamakta ve çalışmakta olduğumuz yolu değiştiriyor.

Ve bu sadece başlangıç,  20 yıl içinde ABD’de işlerin yüzde 47’sinin otomatik olacağı tahmin edilmekte. Yapay zeka ve otomasyon, mali analizden, anesteziye giderek daha karmaşık işleri de üstlenmeye devam ettiği için, pek çok fabrika ve perakendede işi yürüten beyaz yakalıların da işi risk altında.

Bununla birlikte hala çalışanlar için umut var. Teknoloji bir takım işleri eskide bırakacak ama daha fazla maaşla yeni bir iş dalgası ortaya çıkacak. Yeni bir eğitim öğretim ve tutumla risk altındaki milyonlarca işçi makineleri rakipleri olarak görmesinden ziyade takım arkadaşları olarak kabul edebilir.

Daha yüksek maaş

Şirketler, insan becerileri ve uzmanlıkları için prim ödeyecek

Daha fazla tekrar gerektiren işler, aşamalı olarak makinelerin elinde olacak ve bu yeni makineleri kodlamak ve inşa etmek için veri analistlerine ve mühendislere ihtiyaç artacak. Örneğin İngiltere’de yapay zeka teknolojisi 800 bin düşük vasıflı işçiyi işinden etti ama yerine 3.5 milyon yeni iş alanı oluştu. Bu yeni iş alanı sayesinde işçilere 10.000 dolar daha fazla ödeme yapılıyor. Bu yeni iş alanında, soyut düşünebilen, yaratıcı, problem çözme yetenekleri olan ve üretimin büyümesine sebep olacak işçilere daha çok ihtiyaç olacaktır.

Yeni oluşacak işlere daha fazla maaş ödenecek olsa da düşük vasıflı işçiler, halihazırda sahip olmadığı yeni becerileri ve eğitim düzeyini öğrenmesi gerekecek. Mevcut durumda soyut düşünme ve tasarım konusunda yeni becerilere sahip iş gücü eksikliği oluşacaktır. Yeni becerileri öğrenmek isteyenler ve istekli olanlar için büyük bir fırsat. Amerika’da 2018 yılında 1 milyon veri analisti eksikliği oluşacağı tahmin ediliyor. Çoğu insan yeni fırsatlardan yararlanmak için eğitim ve öğretimine yatırım yapıyor.

Ofisten daha rahat bir hayat

Beş yıl sonra daha fazla paraya sahip olamasak da daha fazla zamana sahip olacağımız kesin

Tarihsel olarak teknolojik gelişmeler hayatımızı daha kolay hale getirmiştir. Örneğin Amerika’da 1800’lü yıllardaki işlerin yüzde 80’i  çiftlikteydi. Günümüzde çiftlikte çalışanların oranı makinalaşma sebebiyle yüzde 2’den daha az. İş gücü zamanla yeni teknolojilere adapte olmak zorunda ama aynı zamanda yeni teknolojiler, üretkenlikteki büyük artış, diğer yaşam kalitesi iyileştirmelerinin yanı sıra daha istikrarlı besin maddeleri, bebek ölümlerinde azalma ve ulaşımda daha iyi erişim sağladı.

Aynı zamanda yapay zekadaki ilerlemeler birçok konuda topluma fayda sağlayacaktır. Sürücüsüz arabalar, yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri olan trafik kazalarını yüzde 90’a kadar azaltabilir. Yapay zeka çim biçme ve temizleme gibi işlerden zaman kazanmanızı sağlayacak, böylece ailenizle ve arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirebileceksiniz. Yapay zeka sürekli çoğalmaya ve gelişmeye devam ettiği için faydaları da artacaktır.

Yapay zeka şirketlerin müşterilerle iletişim kurmasında devrim yaratacak 

İşitme ve metinsel yöntemlerle müşterilerin sorularına cevap verebilen chatbotlar veya bilgisayar programları sayesinde müşterilerin şirketler hakkındaki sorgularına birkaç saniye içinde ele alabileceği düşünülmektedir. Chatbotlar daha çok basit soruları çözmekle uğraşırken insan takım arkadaşları ise daha karmaşık sorulara daha fazla vakit ayırabilecek ve daha fazla veriye sahip olabilecek.

İnsan işçilerin olduğu bir otomasyon fabrikası hiçbir zaman  tamamen güvenli değildir. İnsan çalışanların rolleri değişmeye devam ederken herkesin öğrenmeye açık olması lazım ve bu geleneksel sınıfla başlıyor, bu işleri öğretecek  kurumlar, eğitimleri  güncel tutmalı ve mevcut çalışanların da teknolojinin hızına yetişmesine yardımcı olmalıdır.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: