Yıl 2017 ve hala reklamların nerede yayınlandığını bilmiyoruz

Düşük kaliteli dijital reklamlar bitmez ve reklam sahtekarlığı sorunu daha da kötüleştirir. Gerçekte Adloox’a göre dijital reklam dolandırıcılığının pazarlamacılara maliyeti 2016 yılında küresel olarak 12.4 milyar dolar oldu. Bu  yaklaşık dokuz tane A380 yolcu uçağı, sekiz tane golden gate köprüsü veya hasbro’un  piyasa değeri kadar. Ve sorunun daha da kötüleşmesi bekleniyor. Tahminler bu yıl 16 milyar doları bulacağı yönünde. Bu sorunun çözülmesini, pazarlamacılar partnerlerinden daha fazla istemeli. ExchangeWire’a göre reklam verenlerin yüzde 23’ü geçen sene dolandırıldı. Bu yıl bu oran yüzde 30’a ulaştı.

Dijital reklam büyük bir gelişme gösterdi ve 2017 yılında tv’nin toplam reklam geliri olan 77.3 milyar dolara bu sene yetişmesi bekleniyor. Ancak dijital reklam, büyük dolandırıcılıklarla ve güven sorunlarıyla da karşılaştı. Aslında görüntülü reklamların yüzde 47’si ve video reklamların yüzde 51’ini insanlar görmüyor. Bunların büyük bir kısmı bot trafiği yüzünden. Reklam dolandırıcılığı sorunu o kadar ilerledi ki Facebook programlı video reklamların yüzde 73’ünün reklam sahtekarlığı vakası olduğunu keşfettikten sonra bazı önlemler aldı.

Bir başka sorunda endüstrinin standartlarına uymayan medya derecelendirme sistemi. Videoların yüzde 50’sinin iki ardışık sayı kadar görünmesini bir video görüntüsü olarak sayar. Snapchatte bir görüntü sayılabilmesi için videonun ekranda görünmesi yeterli. İnternet sektörü, pazarlamacıların performansını artırması  ve yatırım getirisi elde edebilmesi için tutarlı ve nesnel standartlar sunmanın bir yolunu bulmalıdır.

Bir diğer konuda, reklamın istenmeyen içeriklerde gözükmesi. Ve sosyal platformlar milyarlarca kullanıcıyı cezbeder, bu da markanızın güvenilirliğini tehlikeye atabilir. Facebook günde 1 milyon şiddet içerikli bildirim alıyor, Twitter 235 binden fazla terörist hesabı kapattı ve Youtube tartışmalı videolara reklam vermesiyle ilgili sorunlarla ünlü. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, ankete katılanların yüzde 63’ü satın aldıkları bir ürünün aşırı uç içeriklerde göründüğünü bilselerdi o ürünü alma olasılıklarının daha az olacağını söylemiştir. Açıkçası içerik önemli

Markanızı koruyun

Teknoloji gelişiyor ve sektör yanlış adımlarından sürekli ders çıkarıyor. Reklamların izini sürmek artık mümkün olabilecek ve istenilen sitede reklamın gözükmesi engellenebilecek ve markanın riske girip girmediği analiz edilebilecek.

Programlı reklamcılık da gelişiyor. Integral Ad Science programlı reklam dolandırıcılığının 2015’den 2016’ya yüzde 8.7 düştüğünü açıkladı.

Uygulamalar, Google’ın ve Apple’ın özenle hazırladığı alanlarda bulunduğu için marka güvenilirliğini sağlama alır. AerServ ve Opera Media Networks’e göre uygulamalar, web sitelerindeki reklamlardan 2 kat daha fazla reklama tıklama oranı sağlar. Ve her bir uygulamada sayfa başına daha az reklam bulunur. Pew araştırma merkezine göre kullanıcılar bir uygulamayı kullanırken onu bir platformda paylaşma konusunda daha az endişeli.

Reklamı doğru şekilde yapmak hem marka kontrolünü sağlar, hem de reklam dolandırıcılarıyla karşılaşma olasılığını azaltır. Mobil uygulamalardaki tıklamaların yüzde 60’ı kaza sonucu oluşuyor ve yüzde 71’i uygulamalardaki deneyimlerinin reklamlar yüzünden bozulmasından rahatsız oluyor. Dijital reklamlar can sıkıcı ve müdahaleci. Y kuşağının yüzde 82’si reklamları engelliyor ya da atlıyor. Ama daha iyi fikirler var

Değer değişimi(ödüllendirme veya teşvik edilmemiş) güvenliği ve performansı artırmanın bir diğer yoludur. Kesintisiz olan bu kısımlar, eğlence, puan veya diğer dijital içeriğe erişebilmesi için reklam izlemesi istenir. kısaca kullanıcının reklamla iletişim kurması halinde uygulamalardaki kilitlerin açılması sağlanır. Best Buy, Toyota, American Express, L’Oreal ve NBC gibi markalar zaten bu yöntemi kullanıyor. Bu yöntemde reklamlar kullanıcının isteğine bağlı açıldığı ve reklam bitene kadar izlenilmesi gerektiği için pazarlamacılar için daha güvenlidir. Bazı hesaplara göre, değer değişim yöntemi diğer yöntemlere kıyasla video reklamların görüntülenmesini 4 kat arttırıyor.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: