Mevsimlik bir işletme nasıl çalıştırılır

Birçok işletme her mevsim iş yaparken sahil işletmeleri, yaz kampları ve kayak merkezleri gibi işlerle uğraşan işletmelerin iş yaptığı mevsimler bellidir. Mevsimlik bir işletmenin sahibi bütçeleme konusunda yetenekli olmalıdır. Ayrıca işçi seçiminde ve işçiyi eğitmede mükemmel olmalıdır. Nakit akışını yönetmede deneyimli olması gerekmektedir.

Mevsimlik bir işletmenin sahibi olmak zor olsa da avantajlı yanları da vardır. İşçiler sadece bir sezon çalıştığı için bordroyu yıl boyu yatırmak zorunda kalmazsınız. Ama bu nakit akışınızın kesileceği anlamına gelmemeli çünkü mevsimlik işletmelerin yıl boyu mali yükümlülüklerini yerine getirmek için gelirlerini yönetmek zorundalar.

Alaska’da bir balıkçı kulübesine rehberlik yapan kişi, 4 aylık çalışmasıyla bir yıllık gelirini karşılayabiliyor. Ama bu tüm işler için geçerli değil, bazı işçiler alaskadan döndüklerinde başka işlerde çalışarak geçimini sağlamak zorunda, kalıyor.

Mevsimlik bir işletme, çalışılan mevsim dışında,bir sonraki sezona rezervasyon yapanlar ve işletmenin web sitesindeki düzenlemeler hariç pek çalışmıyor. Zaten çoğu işletme bir mevsimde, bütün bir yıl kendilerini idare edebilecek kadar para kazanıyor.

Sahil kenarında veya mevsimsel bir işletmeye sahipseniz yapmanız gerek bazı özel şeyler vardır.

Doğru insanları işe almanız gerekir

Mevsimlik işçi bulmak ve mevsimlik iş için doğru çalışanı bulmak zordur. Hele ki ekonomisi güçlü işsizliğin düşük olduğu gelişmiş ülkelerde mevsimlik işçi bulmak daha da zordur. Bunun için çok vasıflı insanlarla çalışmak daha mantıklıdır. Bir işçi bir mevsimlik bir işte çok para kazanırsa bir sonra ki sezonda yine aynı işi yapmak isteyebilir. Bir sonra ki sezon sizin işletmenize dönmekle ilgilenmesi ise sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Başka bir deyişle çalışanları devamlı kullanmak için onları iyi seçin. Eğer iyi bir çalışan bulamıyorsanız kendi ailenizden veya yakın çevrenizden birilerini çalıştırabilirsiniz sonuçta onları tanıyorsunuz ve bir işe ihtiyaçları olabilir.

İşçilerin eğitimi çok önemli

Mevsimlik işçiler birkaç ay çalışsa da işiniz hakkında eğitim almalıdır. Her yıl çalışanlarınız değişiyorsa doğru eğitimi vermeniz gerekmektedir. Her yıl gelen müşterilerinizi kaybetmemek için resmi bir eğitim programı hazırlamalısınız.

Çalışılmayan dönemleri iyi değerlendirin 

işletme kapalı olduğunda, mevsim geçtiğinde ve işçiler ayrıldığında, bu işlerin bittiği anlamına gelmemeli. Bu zamanı bir sonraki sezonu daha iyi yapabilmek için kullanabilirsiniz. Tabi ki bu küçük işletmeler için geçerli değildir. Daha çok sezonu kapatan ama günlük günlük rutin işlerini bırakmayan büyük ve orta ölçekli işletmeler için geçerlidir. Bu rutin işler hiç müşteri olmadığı zamanlar bile yapılır. Bu işler genelde, işletmenin bakımı, sonraki sezon için gerekli yiyecek içecek ve araç gereçleri toplama, yeni işçi bulma, telefondan ve internetten randevulara bakma ve gelen e-postalara cevap verme olabilir. Bütün vaktinizi harcamanıza gerek yok ama çalışan mevsim harici çalışmayı da bırakmamalısınız.  Bütün bir yılda sadece bir ay iş yapan bir işletme sahibi bir arkadaşım var ama o bütün sene çalışıyor. Çalışılan ay hariç yine de hep meşgul oluyor. Gelecek sezona hazır olmak için her zaman yapacak bir şey buluyor. Çalışanlarını eğitmek için iki ay önceden işçileri buluyor ve eğitmeye başlıyor.

Yerel ürünlere odaklanın

Her mağazada bulunan ürünleri satmaktansa işletmenizin bulunduğu yöreye dair ürünler bulmaya ve satmaya çalışın. Hem yerel üreticileri desteklemiş olursunuz hem de gelen müşteriler mağazanızın ayrıcalıklı bir mağaza olduğunu düşünür. Rafları doldururken eski ürünleri ön rafa değil, yeni ürünleri ön rafa koyun. Satılabilmesi yüksek olan ürünleri de ön rafa koyun ve ön rafı en iyi şekilde kullanın.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: