Yerel, küçük işletmeler dijital pazarlamada akıllı davranmalı

Dijital araçları kullanmak işletmenizin başarılı olmasını sağlar. Görünüşe göre artık daha fazla işletme dijital pazarlamaya girmekten daha da öteye geçiyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, yerel işletmeciler dijital pazarlamaya daha fazla yatırım yapmakta ve işlerinin çoğunu çevrimiçi hale getirip dijital araçları daha sofistike kullanmaya başlamaktadır.

2017’de en az bir dükkana sahip, 50’den az çalışanı olan yerel işletmeler hakkında yapılan bir araştırmanın raporu yayınlandı. İşte araştırmanın bazı bulguları:

Küçük işletmelerin pazarlama harcamaları artıyor

Küçük, yerel işletmelerin harcamalarının çoğunu dijital pazarlama oluşturuyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada ankete katılan işletmelerin üçte biri dijital veya geleneksel medyaya 1000 dolardan daha az para harcamayı düşünüyor.  Ama yerel işletmecilerin %30’u 25.000 dolardan daha fazla parayı dijital veya geleneksel medyada harcamayı planlıyor. Pazarlama bütçeleri ne olursa olsun araştırmaya katılan işletmecilerin %57’si dijital pazarlamadaki harcamalarını arttırmayı planlıyor. Üçte birlik bir kesim ise önemli bir biçimde dijital pazarlama bütçelerini hali hazırda arttırıyor.

Küçük işletmeler dijital pazarlamaya odaklanıyor

Ankete katılan yerel işletmecilerin 3/1’i hali hazırda pazarlama bütçelerinin yarısını dijitale ve medyaya yatırdığını söylüyor. 10 işletmeciden 6’si dijital pazarlamanın büyüdüğünü söylüyor.

İşletmeler, pazarlama için paralarını daha çok hangi alanda kullanıyor görelim

 1. Sosyal medya- % 44
 2. E-posta- % 36
 3. Web siteler- % 36
 4. Dijital görüntülü reklam- % 33
 5. Mobil uygulama- %33
 6. Mobil arama- %31

Anketteki işletmeciler sosyal medya ve e-posta yönteminin daha mantıklı ve geri dönüşünün olduğunu söylüyor ve işletmeciler bu iki alanın pazarlamadaki payını daha da arttıracaklarını söylüyor. En az etkinin ise mobil arama olduğu ve hem uğraştırıcı hem de çok az geri dönüşü olduğunu söylüyorlar.

Bir işletmenin pazarlama bütçesi ne kadar yüksek olursa, dijital pazarlama ve medyaya harcanan payı o kadar artar ve harcamaların nasıl yapılacağının planı da bir o kadar önem kazanır. İşletmecilerin raporuna göre, dijital pazarlamaya ayrılan payın geri dönüşünün çok olduğu ve işletme sahiplerinin dijital pazarlamaya ayıracakları payı arttırmaya teşvik ettiği belirtildi.

Pazarlamayı yönetmek ve ölçmek

Yerel işletmeciler dijital pazarlamada daha karmaşık işlerle uğraşıyorlar ama dijital pazarlamadaki başarılarını ölçmek de daha kesin ve net sonuçlar alabiliyorlar.

Pazarlama işini yönetmek küçük bir işletme için çok zaman alan bir görevdir. Yerel işletmeler pazarlama ve reklam için en çok nereden yardım ister görelim.

 1. Sosyal medya yatırım araçları %49
 2. yatırım getirisi dijital analiz tablosu %37
 3. Yerel yönetim hizmetleri %27
 4. Pazarlama otomasyonu %21
 5. Web site analiz araçları %21
 6. Dijital danışmanlar veya ajanslar %13

Pazarlama harcamalarını yüksek tutan yerel işletmecilerin 3- 6 arasındaki yöntemleri daha çok kullandıkları tahmin edilmektedir. Pazarlamaya az para yatıran küçük işletmeciler bile, sosyal medya yatırım araçlarını ve yatırım getirisi dijital analiz tablolarını sıklıkla kullanıyor ve geçtiğimiz yıllara kıyasla kullanımı önemli ölçüde arttı.

Müşterileri analiz edin

Yerel işletmecilerin gelen müşterileri analiz edebilmesi için bazı yerler vardır. Çoğu işletme (%45) bunu elektronik tablo yöntemiyle yapıyor.üçte birlik kesimi müşteri ilişkileri yönetimi yazılımını(CRM) kullanıyor ve yalnızca % 18’i entegre pazarlama yöntemini kullanıyor. Küçük, yerel işletmeciler için hazırlanmış CRM VE POS gibi sistemler müşterileri analiz etmekte ve müşterileri memnun etmekte işleri çok kolaylaştırmaktadır. Bunlardan faydalanmamak ise büyük bir dezavantaj bana kalırsa.

Dijital pazarlamada en çok aranan hedefler şunlardır.

 1. işletme web sitesine devamlı ziyaretçi çekmek
 2. Sosyal medya hesaplarına katılımı arttırmak
 3. Online satış yüzdesini arttırmak
 4. Hedef kitleye daha fazla erişmek ve marka bilinirliğini arttırmak

Dijital pazarlama; ölçülebilir, ulaşılabilir, erişilebilir olduğundan akıllıca kullanılırsa bir çok faydası görülebilir ve başarınız için bir kilometre taşı olabilir.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: