İş yerinde daha üretken olabilmek için 4 yol

Daha fazla üretken olmak ister misiniz. Sadece siz değil çoğu işletme sahibi uzun süreler çalışıyor. Ama çok az işletme bunu fark edebiliyor. Alternative board yeni bir anket yayınladı. Ankete katılan işletme sahiplerinin %84’ü  haftada 40 saat çalışıyor. ve her 10 işletmeciden birisi zor çalışma şartları sebebiyle bunalmış durumda. Aslında işletme sahiplerinin %90’ı 1.5 saat kesintisiz çalışarak ve yüksek verimlilik alarak çalışabildiği anket sonuçlarında raporlandı.

Üretkenliği azaltan nedir?

Parkinson kanunu ” bir işi ne kadar sürede yapmayı planlıyorsanız,  o iş o süreyi kapsayacak şekilde uzar” demektir.

İşletme sahiplerinin en büyük hatalarını şöyle sıralayabiliriz.

  1. Verimsiz zaman yönetimi: Bir işi yapmak için ne kadar zamanınız olursa olsun, zamanı akıllıca kullanmadığınız sürece başarılı olamazsınız.
  2. Zayıf iletişim: Müşterilerinizden, muhtemel müşterilerden, satıcılardan ve personelinizden gelen soruları cevaplamak için çok bekliyor musunuz ? Bir şeyler düşünmek ve konuşmak üretkenliği arttırır. Örneğin çalışanınızı bir projeye atamadan önce gereken tüm bilgileri bildiğinden emin olun
  3. Kişisel problemler: Her zaman kişisel konularla karşı karşıya kalırız. Zaman yönetiminiz zayıfsa, kişisel problemleriniz verimliliğin düşmesine sebep olabilir. Her gün programınızda bir bölümü boş bırakın. Böylece son dakika işi veya kişisel problemlerinizi çözerken, işinizi de aksatmadan, geride bırakmadan devam edebileceksiniz.
  4. Teknolojik oyalanma: Akıllı telefonlar, tabletler, mesajlaşma ve iletişim uygulamaları, iki taraflı bir kılıçtır. Her yerde çalışmanızı ve kesintisiz iletişim kurmanızı sağlıyor. Ama bunlarla birlikte internetin hepsi cebimizde oluyor. Bu dikkatimizi dağıtıyor. İşletme hesabınızı, twitterda ve facebookta güncelleştirmek için girdiğinizde, bu mecralar sizi içine çekmedi mi ?  Ayrıca birden fazla cihazdan gelen bildirim, e-posta, mesajlarla uğraşmak  beyninizi gereksiz yere yorabilir. İşletme sahiplerinin en çok zamanını harcayan şey sizin de tahmin edeceğiniz üzere e-postadır. Çok az işletme sahibi e-postalarının kullanımının işlerinin önemli bir parçası olduğunu söylüyor. Yine çok az işletmeci kişisel görüşmelerin, konferansların ve videolu görüşmelerin her zaman verimli geçtiğini söylüyor.

Daha üretken nasıl olunur?

Veriminizi arttırmak bu işi yapmaktan daha kolay olabilir, ancak yapılabilir. Aşağıda daha üretken olmanıza yardımcı olacak dört fikir bulunmaktadır:

1. E-postalarınızı gün içerisinde belirli saatlerde  kontrol etmekle sınırlayın.

Ankete katılanların üçte biri bu yolun verimlilikleriniyükselteceğine inanmakta. Sabahları 20 dakika ve öğle sonraları e-postalarınızı kontrol etmek işinize gelmeyebilir ancak çoklu görev işlevini en aza indirgeyebilir ve sizlerin daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

2. Bir başlangıç yapın

Anketteki 10 işletme sahibinin sekizinden fazlası sabahın günün en üretken saati olduğunu düşünüyor. Sosyal medyayı güncel tutmak, seyahat giderleri makbuzlarını hizaya sokmak veya toplantılar düzenlemekle uğraşmayın ve bu değerli zamanınızı boşa harcamayın; odaklanmayı gerektiren önemli görevler için günün ilk saatini veya ilk iki saatini bir kenara koyun. Ekstra erken kalkıp ofise gitmeden önce bir buçuk saat evde çalışmak, işinizde odaklanmayı büyük ölçüde arttıracaktır.

3.En üretken olduğunuz alanı bulun

Hepimiz farklı çalışıyoruz ve çoğu işletme sahibi ofis içerisindeki zamanlarının en üretken zamanları olduklarını söylese de, neredeyse üçte biri evde çalışırken daha fazla üretken olduklarını söylüyor.

Bu iş gerçekten sizlerin ihtiyaçlarınıza, yaptıklarınıza ve çalışma şekillerinize bağlıdır. Örnek olarak; üç çocuğu olan bir işletme sahibi evindeki sesten dolayı işine konsantre olamayıp, ofisteki sessizlikten memnun kalabilir. Diğer türlü de; başka bir çalışan ofisteki sesten rahatsızlık duyup, evinde daha rahat çalışabilir.

4.Görmek istediğiniz davranışı modelleyin.

İşletmenizin lideri olarak verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmanız için ofis çalışanlarınızın seslerini ayarlamanız gerekir. İş yerinizde vakit kaybettiren alışkanlıkları veya süreçleri ortadan kaldırmanın yollarını düşünmek için ekibinizle beyin fırtınası yapmaya çalışın.. Sizi daha üretken kılmış olan stratejileri çalışanlarınızla paylaşın. Üretkenliği azaltan alışkanlıkları bırakmak biraz zor gelebilir, fakat takım olarak üretken olabilmek bu işi çok daha kolay kılabilir.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: