Evde odaklanarak çalışmak için 11 yol

Evde çalışmanın istediğiniz yemeklere, aperitiflere kolay erişme ve yolda zaman kaybetmeme gibi bir çok faydası vardır. Ama sakin bir ortam da dikkatimizi dağıtabilir ve verimliliğe zarar verebilir. Peki evdeyken işimize nasıl odaklanmamız gerekir ? Bu soruya 11 başarılı genç girişimci ne cevap vermiş bakalım:

Soru: Evde çalışan girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir.

1. Evde işinize özel bir iş alanı oluşturun 

Evde çalışmak için çok disiplinli olmak gerekir. Çok sıkı bir programınız olmazsa üretkenliğiniz tamamen mahvolur ve kendinizi kötü hissetmeye başlarsınız. Dizüstü bilgisayarınızla birlikte tv’nin karşısında çalışmak yerine özel bir çalışma alanına sahip olmanız, daha rahat çalışmanıza yardımcı olur. Gerçek bir ofisi taklit eden ve programlarınızı ofisteki gibi yapacağınız bir ev ofisi oluşturun

2. Zevkinize göre bir bölge bulun

Hepimiz insanız. Hepimizin, istediği bir alanda olduğunda daha keyifle çalışacağı bir gerçek. Benim için, iyi bir güneş ışığı ve starbucks kahvesiyle birlikte serin bir odadır. Youtube’dan iyi bir şarkı da açabilirsiniz ama dikkat dağıtmayan bir türden olmasından emin olun. Her görev için zaman tutun.

3. Çalışma saatlerinizi belirleyin

Belirli saatler arasında çalışmak bir verimlilik artışına sebep olmasa da ev ve iş arasındaki keskin ayrımı yapmanızı sağlıyor. Böylece çalışırken başka şeylerle meşgul olmuyorsunuz veya çocuklarınızla vakit harcarken iş hakkında kafa yormanıza gerek kalmıyor. Böylece işe ara vermeyi en aza indirmiş olursunuz.

4. Zihninizin en aktif olduğu zamanları sonuna kadar kullanın

En üretken olduğunuz zamanları belirleyin ve tamamlanması gereken en önemli görevi ilk başta yapın. Zihinsel olarak en aktif olduğunuz saatlerde, e-postalar ve çağrılar gibi dikkat dağıtıcı şeylerle uğraşmak yerine öncelikli görevlerinizi yapın.

5. Ev ve işi ayırın 

Üretken olmanın püf noktası odaklanmadır. Yemek yenilen yerle, keyif yapılan yerle, çalışılacak yer ayrı olmalıdır. Çalışacağınız masada yemek yerken ya da favori dizinizi izlerken bir yandan çalışmak zordur. Ev ve iş ayrımını yaptığınız zaman iş bitirmenin hızlandığını fark edeceksiniz.

6. Bir zaman ölçme aracı kullanın

Evden çalışmaya başladığınızda ofiste harcadığınız zamandan daha az zaman harcayacağınızı düşünürsünüz. Ama dikkat etmezseniz iş için  evde daha çok zaman harcarsınız. Zamanınızın nereye gittiğini ölçmek için zaman ölçme aracı kullanabilirsiniz. Verimliliği arttırmak, zamanınızı nereye harcadığınızı öğrenmek ve neyi değiştirmeniz gerektiğini görmeniz açısından faydalı bir araç.

7. Dışarı çıkmak için vakit ayırın

Dışarıda olmanın, evinizin hatta ofisinizin rahatlığından uzak olduğunun farkındayım. Ancak yeni ortamlara ve çevrelere girerken iyi fikirlerin ve ilhamların geldiği de bir gerçek. Araştırmalar açık havada yürümenin yaratıcılığı arttırdığı ve beyinde yeni bölümler açtığını buldu. Yani bunu yapmanız faydanıza olacaktır.

8. Başarı için iyi giyinin

Evde çalışsanız bile, ofise gidiyormuş gibi giyinin. Şık kıyafetlerin giyinilmesi motivasyonunuzu arttıracak ve sizi profesyonel gibi hissettirecektir.

9. Zamanın değerini bilin.

Zamanınızı harcayan şeylerin ne olduğunu bulmalı ve gereksiz olan faaliyetlerden vazgeçmelisiniz. Bir girişimci olarak zamanın değerini anlamalı ve zamanı, sadece yapabileceğiniz görevler üzerinde harcamalısınız. Gerçekten beceremediğiniz işleri yapmaktan vazgeçin, böylece daha önemli görevlere odaklanabilirsiniz.

10.Telefonunuzu kontrol altına alın

Evde çalıştığınızda daha fazla verim almak için telefon kullanımını kontrol altına almaya çalışın ve telefonu sadece belirli saatlerde bakmaya başlayın. Bu sistemi benimsediğinizde dikkatinizin dağılması çok zor olacaktır.

11.Pomodoro tekniğini uygulayın

25 dakika çalışıp 5 dakika dinlenin. Bu yönteme pomodoro tekniği denir. Özellikle evde çalışıyorsanız ve potansiyel dikkat dağıtıcılarla çevirili iseniz, podomoro tekniği, çalışmanızda daha üretken olmanıza yardımcı olabilir.Bu molayı dışarıda beş dakika dolaşarak kullanabilirsiniz.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: