Yeni bir işletme kurarken yapılan 3 önemli hata

Yeni bir işletme kurmak heyecanlı olabilir. Yeni fikirlerle ortaya çıkıp, bunları uygulamaya koymak faydanıza olabilir. Ama yanlış adımlar atmak da zamanınızı kaybetmenize sebep olur.

1. Bir ofis kiralamak

Eğer işletmeniz yeniyse hemen bir ofis kiralamaya gerek yok. Bazı insanlara ofisi olan şirketler güven verebilir ama işletmeniz için ofis şart değildir. Çoğu işletmenin ofisi yok ve işlerini evde yapıyorlar. Ayrıca işlerinizde başarısızsanız, güzel bir ofis işinize yaramaz.

Bir ekip kurmak için ofise ihtiyacınız yoktur. Çalışanlarınızla bağlantıda kalmak için mobilden veya internetten yararlanabilirsiniz.

Sonuç olarak bir ofis sizin işletmenizi büyütmeye yardımcı olmaz ve size gereksiz bir yük ekler.

2.Herkese pazarlamak

Biraz gerçekçi olalım. Ürünlerinizi herkese pazarlayamazsınız. Benim müşterilerim yeni anneler olacak derseniz yanılırsınız. 50 liralık mı bir bebek bezi satacaksınız yoksa 500 liralık bir bebek bezi mi. Bu ürünlerin alıcıları farklı olacaktır. Hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz. Pazarlamada müşterilerinizin demografik özelliklerini bilmeniz çok önemli. Hedef kitlenizi belirleyin ve onlara odaklanın. 9-5 arası çalışan anneleri hedeflerseniz kendiniz baya kısıtlamış olursunuz. Yeni bir iş arayan kitleyi hedeflerseniz bu sefer de hedef kitlenizi çok geniş tutmuş olursunuz. Hedef kitlenizi iyi belirlemeniz gerekiyor.

3.Doğaçlama

İnanın bana plan kurmadan doğaçlama gitmek sizi daha çok yorar. Yapacağınız her şeyi planlamanız gerekeceğini göreceksiniz. Bütün ürünlerinizi öğrenip tek tek sıralamalısınız. Eğer sıralama yapmazsanız her müşteriyle tek tek uğraşacak ve hepsine farklı cevaplar vereceksiniz. Çünkü her birinin istediği farklı olacak. Bunu yapmanıza gerek yok. Bir planlama kurun ve onun üzerinde ilerleyin.

Mesela ürünleriniz veya yaptığınız hizmet müşterilerin anlayacağı bir şekilde mi. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin tanıtımını yazıya geçirdiniz mi. İnsanlar hangi hizmeti veya ürünü nasıl alacaklarını bilirlerse sizin karşınıza daha nitelikli çıkarlar. Hangi ürünleri veya hizmetleri yapacağınızı insanlara göstermeniz demek, hangilerini yapmayacağınızı belirtmeniz demektir. Yeni bir işletme’de her şeyi müşterilere sunmak, size cazip gelebilir. Çünkü para kazanmanız gerekiyor. Ama sürekli düşünmeli, maliyetleri hesaplamalı ve kendinize de vakit ayırmanız gerekiyor.

Zaman, para, ve enerjinizin maliyeti nedir. Mesela işletmenizin havalandırma sistemi yok ama bu sorunu kısa süreliğine çözmenin kolay bir yolu var. Bu yol size enerji kaybı olarak döner ve hayatınızı berbat eder. Bu gereksiz bir enerji maliyetidir.

Sattığınız ne olursa olsun, maliyetleri belli olsun. Böylece sürekli özel teklif vermek zorunda kalmazsınız.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: