İşletmelerin resmi bir sosyal medya politikası edinmesi için 4 önemli sebep

 İşletmenizin sosyal medyada hesapları varsa ya da olması gerekiyorsa, ilk yapmanız gereken kullanıcıların hesaplarını koruyan bir politika izlemeniz gerektiğidir. Bunu yaparsanız sosyal medya, bir eğlence olmaktan çıkıp bir size yardımcı bir araca dönüşebilir.
Sosyal medya politikası ne demek
Pew araştırma merkezinin yaptığı araştırmaya göre yetişkin bireylerin %69’u herhangi bir sosyal medya çeşitlerinden birini kullanıyor. Bu araştırmaya rağmen şirketlerin sadece %27’sinin bir sosyal medya politikası mevcut. Bu durum talihsiz ama engellenebilir olayların yaşandığı ama belirgin olan bir boşluk yaratıyor.
Sosyal medya politikası, yapılan bir hatanın önlenmesini sağlayan  mükemmel bir mekanizma değildir. Yine de yapılması gerekendir. Sosyal medya stratejisti Jennifer Beese’e göre Sosyal medya politikası, belli iş tanıtımlarının yapıldığı, çalışanların kendilerini tanıtmaya veya kişisel markalaşmada kendilerini geliştirmeye olanak tanıyan, çalışanlara yönelik kuralları olan bir iş ahlakıdır.
Genellikle sosyal medya politikalarının iki amacı vardır. Birincisi İnternet ortamında şirkete olan itibarın artması sağlanır. İkincisi ise çalışanları yasal sorunlardan ve muhtemel sosyal medya krizlerinden korur.
Sosyal medya politikası, geleneksel halkla ilişkilerden farklı olarak ele alınan yeni bir yaklaşımdır.
Peki neden şirketlerin %73’ünün sosyal medya politikası yok. Beklentilerinin olmamasından ya da yasal olarak iyi korumaktan dolayı değildir. Tamamen bilgisizliklerinden dolayıdır. Bir politikaya sahip olmanın değerini bilmezler. Neden şirketlerin sosyal medya politikasına ihtiyaçları olduğuna daha yakından bakalım.
 Sosyal medya sizi amacınıza ulaştırır
Bir çok şirketin sosyal medyada linç girişimine uğradığını ve bir çok kişi tarafından utanç verici içeriklerin paylaşıldığını görmüşsünüzdür. Klavye başındakiler aptal ya da nefret dolu değiller. Ama şirketinizi lekeleyen utanç verici şeyler genelde üstü kapalı ve nedeni sorgulanmadan yapılır ve yayılır.
Ayrıca sosyal medya politikanızda, çalışanlarınızın yapamadıklarından değil de yaptıklarından bahseden bir politika izleyebilirsiniz. Bu durum hem işletmenize netlik ve kesinlik getirecektir hem de müşterilerdeki bilgi eksikliğinden kaynaklanan gereksiz sorulardan da kurtulmuş olacaksınız.
Özel bilgilerin korunması
Şirketler telif hakları konusunda bazen dikkatsiz olabiliyor. İlk başta bu zararsızmış gibi görünse de sonraki zamanlarda size zarar verebilir. Aslında çoğu şirket gizlilik sözleşmesini imzalarken sosyal medyayı pas geçiyor. Her şirket, sosyal medyayı da içeren yeni bir sözleşme istemeli ve onu imzalamalıdır. Ayrıca fikri mülkiyeti ve diğer haklarınızı koruması için bir sosyal medya politikası kullanabilirsiniz.
 Emir komuta zinciri kurun
Sosyal medyada her çalışana farklı bir görev verin. Şirket hesabında kimlerin gönderi paylaşabileceğine, müşterilerin sorularına kimlerin cevap vereceğine ve kampanya zamanlarında önemli kararları kimlerin vereceğine önceden karar verin.
Kriz zamanları için plan yapın
İşler ters gitmeye başladığında yapmanız gereken ilk şey belirsizliği ortadan kaldırmaktır. Bunun için de sorumluların kim olduğunu bulmanız gerekir. İyi bir sosyal medya politikası izlendiğinde kriz durumlarında herkesin görevi bellidir. Böylece sorunlar hızlı bir şekilde çözülür.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: