Her girişimcinin kendisine vermesi gereken 5 hediye

Girişimcilerin çevremizdeki diğer kişilerden daha fazla zora meyilli olduklarını görmüşsünüzdür. Girişimciler aslında çok çalışmak istemezler ama  kendilerini çok çalışmaya zorlarlar. Bir müşteri kaybettiklerinde de berbat hissederler. Oysa ki kendi işinin sahibi olmanın eğlenceli olması beklenirdi.

Bitmeyen hedefler

Zor bir proje üstünde çalıştığınızda ya da büyük bir müşteriyi hedefinize aldığınızda çok çalışmak isteyeceksiniz. Burada kendinize bir sorun, bu işleri bitirdikten sonra dinlenmeye mi çekileceksiniz yoksa kendinizi zorlamaya devam mı edeceksiniz. Girişimcilik ile ilgili çabaları sisyphos felsefesine benzetebiliriz. Çünkü girişimcilerde hedeflerine hiçbir zaman ulaşamıyorlar ve bir gün ulaşacaklarını ve dinleneceklerini hayal ederek çalışmaya devam ediyorlar.

Ama asla hedeflerine ulaşamazlar. Çünkü bir hedef biter daha yüksek bir hedef başlar ve bu doruk noktası asla bitmez. Bu yüzden kendinize vakit ayırmanız gerekiyor. Aksi takdirde tükenmişlik ve stres sizi daha kötü duruma sokabilir. Bu durumu göz önünde tutarak, vücudunuza, zihninize ve ruhunuza iyi gelecek bazı tavsiyelerimiz var

Pastanızı bölün

Hayatınızı büyük bir pasta gibi düşünün. Pastayı ilgi alanlarınıza göre bölün, iş, aile, ilişki, boş zaman gibi bölümlere ayırabilirsiniz. Genellikle işte bütün enerjimizi tüketiyoruz. Girişimciler hakkında konuşursak  bütün bir pastanın işe ayrıldığını söyleyebiliriz. Pastanızı bölerseniz hayatınız her alanının vakit ayırmaya değer olduğunu fark edersiniz. Pastadaki iş bölümünün hayatınızın dört 1’inden fazla yer kaplamasına izin vermeyin.

Şimdi hayatınızın her bölümünün tadını çıkarın. Gün içinde işiniz bittiğinde pastanın iş bölümünü dolaba koyun ve evdeki pasta dilimine odaklanın iş hakkındaki e-postalara veya iş görüşmelerine evdeyken bakmayın. İş, siz yokken de ayakta kalacaktır.

Hareket edin

Bir spor salonuna gidin veya arkadaşlarınızla gezin. Ne olduğu önemli değil. Sadece aktif olun. Egzersiz yapmanın zor olduğu doğrudur ama vücudunuza bakmanız işinize fayda sağlayacaktır.

Egzersiz yapmak stresinizi azaltır ve sizi zinde tutar. Ama egzersiz yapmanın girişimciler için başka avantajları da vardır. Sabah yapacağınız bir koşu, çalışma esnasında aklınıza gelebilecek fikirlerin çoğalmasına sebep olabilir.

Küçük mutluluklar bulun

Sizi ne mutlu eder. Bir kitap okumak mesela ya da sıcak bir banyo sadece birini seçin ve pastanıza ekleyin.

Uzun bir çalışmanın ardından eşiniz ve köpeğinizle beraber gezin. En sevdiğiniz yemekleri yiyin.Meditasyon işinizi unutmaya yardımcı olur. Bu küçük şeyler sizi mutlu eder ve önemli olduğunuzu hatırlatır.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: