İşletmeler pazarlama bütçesini nasıl ayarlamalı

Ürününü, hizmetini ve kendisini en iyi pazarlayan şirket, başarılı bir şirkettir. Çoğu şirket, hedef kitlesine ulaşmak için harcadığı çabalara ve zamana bağlı kalmamakta ve bu süreyi devamlı hale getirmemektedir. Ayrıca bazı alanlara da gereksiz harcamalar yapmaktadır. Mesela müşteri profiliniz yaşlılar veya eski tüketicilerse, sosyal medyada pazarlama harcaması yapmanız gereksizdir. Çünkü sosyal medyada onlara ulaşamazsınız. Pazarlama harcamalarınızda nokta atışı yapabilmeniz için iyi bir pazarlama stratejisi izlemeniz ve iyi bir pazarlama planı yapmanız gerekir. İyi planlanmış bir pazarlama planı, bütçenizi daha akıllıca ve uygun bir şekilde harcamanızı sağlar.

Pazarlama planınız, hedef kitlenizi, pazardaki yerinizi, hedefe ulaşmak için yapacağınız taktikleri ve sizi rakiplerinizden ayıran bütün özellikleri içermelidir.

Küçük işletmelerin pazarlama bütçeleri, pazarlama planının önemli bir parçasıdır. Pazarlamadaki hedeflere ulaşmada, maliyetleri hesaplamaya yardımcı olur.

Satış huninizi bilin

İşe yarar bir pazarlama bütçesi oluşturmak için, satış huninizi, olası müşterilerden, ürününüzü satın alan müşterilere kadar geniş tutmanız gerekir. Bu verileri pazarlama otomasyon yazılımlarından yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Operasyonel giderlerinizi bilin

Müşteriyle temasa geçmek için harcanan emek gücü ve zaman ne kadardır.

Mevcut personeller size yetiyor mu yoksa daha fazla personele mi ihtiyacınız var.

İşler durgun olduğunda size maliyetleri ne olur.(piyasadaki değişiklikleri hesaplamayı unutmayın. Piyasa durgunsa ve rekabet ortamı yoksa pazarlama payını azaltabilirsiniz.)

Hedeflerinize göre pazarlama bütçenizi ayarlayın

Kendinize şu soruları sorun:

Bölgeniz için amaçladığınız hedef nedir?

Yıllık hedefiniz nedir.

Gelirinizin %8’ini pazarlama harcamalarına ayırın. Geliri 5 milyon tl’den az olan bir işletmeye sahipseniz, web siteleri, bloglar, kampanyalar, promosyon gibi alanlarda pazarlamaya ve marka geliştirmeye bütçe ayırabilirsiniz. Pazarlama bütçenizi hiçbir zaman bütün giderleri hallettikten sonra arta kalan bütçeyle yapmaya çalışmayın.

Pazarlamayı maliyet olarak değil, yatırım olarak görün

Çoğunlukla pazarlama bütçeleri maliyet olarak algılanır. Bu düşünceyle birlikte geçmiş yıllardaki pazarlama harcamaları incelenir ve nereye daha az veya daha fazla yatırım yapılması gerektiği hakkında karara varılır. Bunun yerine pazarlama bütçenizi biriktirebilir ve iyi bir fırsat tespit edildiğinde bir yatırım olarak kullanılabilir.

Şirketinizin gelişim durumunu göz önünde bulundurun

Pazarlama bütçenizi ayarlamak, şirketinizin büyüme aşamasında mı yoksa planlama aşamasında mı olduğuna bağlıdır.

Büyüme aşamasında iseniz, daha derin yatırımlar düşünmeli ve daha yüksek yatırımlar yapıp daha fazla gelir elde etmeyi amaçlamalısınız.

Web sitenizi daha da geliştirmek için siteyi güncel tutun. Böylece site reklam broşürü gibi olmaktan çıkıp sizin pazarlama merkeziniz haline gelebilir. Siteyi güncel tutmak ve sürekli bakım yapmak maliyetlerinizi arttırabilir ama bunun size geri dönüşü olacaktır.

Planlama aşamasında iseniz, sabit gelirli ve bunun devamını amaçlıyorsunuz demektir. Medya aracılığıyla uzun süreli bir pazarlama planı düşünebilirsiniz.

Bir pazarlama bütçesi, büyüyen sosyal medyayı ve geleneksel piyasa yaklaşımlarını içermelidir. İşletmeler, kitlelerinin hangi pazarlama yöntemlerine tepki vereceğine ve hangi yöntemlerin ikna edeceğine odaklanmalıdır.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: