Online satışları arttırmanın sırrı: Dönüşüm optimizasyonu

Sitenizin çok fazla ziyaretçisi olabilir. Ama sitenizde, ziyaretçilerin ihtiyacı olan bilgiler siz de yoksa ziyaretçilerinizi rakiplerinize kaptırırsınız. Mesela A sitesi, satışları çok düşük olduğu için site trafiğini arttırmanın yollarını arıyor. Değişik stratejler izleyerek sitenin ziyaretçi sayısını arttırmayı başarıyor ama satışlarda bir değişiklik olmuyor. İşte burada dönüşüm optimizasyonu devreye giriyor. Amaç, ürünleri satın almaya gelen müşterilere daha fazla yaklaşmak için engelleri kaldırmaktır.

Sitenize gelen ziyaretçilerden ne yapmalarını istersiniz.  Formu doldurmalarını mı ? e-posta bültenine abone olmalarını mı ? yoksa yeni e-kitabınızı satın almalarını mı. Aşağıda, e-kitabı satın almalarını sağlayacak birkaç ipucu bulunmaktadır.

Dönüşüm optimizasyonu teknikleri

Daha ayrıntılı stratejiler izlemeden önce, siteyi baştan bir kontrol edin. Ziyaretçilerin e-posta bültenine abone olmalarını istemiyorsanız, form işinize yarayacaktır. Google chrome, firefox ve mobilde, formun kullanılabilirliğine bakabilirsiniz. Siz bir hata görmüyorsanız, sorunsuz olduğunu kesinleştirmek için bir kaç kişiye daha test ettirebilirsiniz.

Ayrıca sitenizde dolaşacak birilerini bulun. Sitede herhangi bir şeyi bulmak için zorluk çekiliyor mu? form doldurmada eksiklikler var mı ? anlayabilmek için bir kaç kişiye ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca formda ne kadar bilgi istiyorsunuz. Ziyaretçiler için sorun oluşturacak bilgiler istiyor musunuz. Önemli olan insanların vermekten çekinmeyecekleri bilgileri talep etmektir. Ne kadar bilgiye ihtiyacınız varsa sadece o kadarını sorun.

Uzun zaman gerektiren formları kimse doldurmak istemez. Uzun ve çok bilgi isteyen formlar, insanların siteyi terk etmelerine sebep olabilir. Eğer daha nitelikli bilgilere ihtiyacınız varsa, formda sadece önemli bilgileri isteyin.

Ayrıca sitenizdeki ziyaretçilerden ne yapmalarını istersiniz. E-kitabınızı satın almalarını isterseniz ve kitap hakkındaki bir blog yazısının kitabı satın almaya teşvik edeceğini düşünüyorsanız, haklısınız. Blog yazınızı düzenleyin. Dönüşümdeki iyileşmeyi göreceksiniz.

Ana sayfanın performansı

Hubspot, sitelerin ana sayfasında nelerin eksik olduğunu 3 saniyelik bir testle çözen bir sunum grafiği yayınladı. hubspot’dan sitenizin 3 saniyelik testini yaptırabilirsiniz. Ayrıca müşterilerin açık noktasına odaklanmalısınız. Ana sayfada dikkat edilmesi gereken üst kısımlardır. Çünkü tipik bir ziyaretçiye göre siteyi düzenlemelisiniz. Ayrıca üst kısımlara, ziyaretçilerin sitenizde yapmasını istediğiniz şeyleri ve ihtiyacı olan bilgileri koyun.

Sitenizi test etmeyi unutmayın

Sitede kolay gezinmeyi sağlamak için kendinizi eğitip, sitenizi kontrol edebilirsiniz. ama kesin sonuçlar istiyorsanız test etmelisiniz.  Testler genellikle sitenin farklı versiyonlarını açıp, ziyaretçilerin gezinmesi sırasında olur. Mesela ana sayfadaki ev simgesinin yeşil olmasını istiyorsunuz. Sitenin eski ve yeni yeşil ana sayfalı halini karşılaştırarak hangisinin daha kullanışlı olduğunu veya ihtiyacınız olanın hangisi olduğunu görebilirsiniz. Sayfaları, kategorileri, arama kısmını ve yazılarınızı bu yöntem sayesinde daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.  A/B testi genellikle ufak değişikler içindir ve sadece bir kaç ögeyi aynı anda test etmenizi sağlar.

Ayrıca formu, sitenin aşağı kısımlarına değil, üst kısımlarına, ziyaretçilerin gözüne çarpan bir yere koyun. Çünkü bu form, satışın önemli bir parçasıdır.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: