İşletmenizi fidye virüsünden nasıl korursunuz.

Fidye virüsünü hiç duydunuz mu.? Yoksa daha hiç başınıza böyle bir dert gelmedi mi.? Aslında bu tür virüsler eski olsa da şimdilerde daha fazla yaygınlaşıyor. Symantec raporlarına göre, gün geçtikçe küçük işletmeler bu virüsle daha sık karşılaşmaya başladı.

Fidye virüsü şöyle çalışıyor, hackerlar ağınıza sızar, virüsler bütün dosyalarınızı şifreler ve şifreleri söylemek için fidye ister. Fidye virüsünde artık kırılmaz şifreler kullanılmakta ve şifrenin kırılması imkansız hale gelmektedir. Bu yüzden virüsleri bilgisayarınızdan kaldırsanız bile dosyalarınızı açamazsınız.

Fidye virüsü yükselişte

Fidye virüsünün kullanımının kolaylaşması, kullanan dolandırıcıları sayısının artmasına sebep oldu. Sonuç olarak saldırıların miktarı arttı ve genellikle küçük işletmelere yapılan saldırılar arttı. Fidye virüsünü daha önce duymadıysanız, işletmelerin bu virüsle karşılaştıklarında rapor tutmamalarından dolayı duymamışsınızdır.

Ponemon enstitüsünün yaptığı bir ankete göre, İşletmelerin yarısı bu saldırılara uğruyor ve bunların yarısı istenen fidyeyi ödüyor. Bununla birlikte, fidyeyi ödeyen işletmeler, prestijlerini kaybetmemek için bu saldırıları saklı tutuyor. İronik ama saldırıya uğrayan çok az işletmeci yetkililere başvurup hackerları şikayet ediyor.

Ponemon’un anketine göre, hackerlar ortalama 2500 dolar fidye istiyor. Bu para az gibi görünebilir ama hackerlar tekrar ağınıza girebilir ve kaybettiğiniz sadece para olmayabilir. Fidye virüsleri abd’li küçük işletmelere geçen sene 75 milyon dolar zarara uğrattı. İşletmeler sadece para kaybına uğramadı. Saldırıya uğrayan işletmelerin %63’ü devre dışı kaldı ve %48’i önemli dosyalarını kaybetti.

Ponemon, kobilerde fidye virüsünden mağdur olmuş işletmeleri araştırdı. Çoğu işletme, hackerların kendilerini hedef alamayacak kadar küçük görüyor. Fidye virüsünden mağdur işletmelerin 10/6’sı asıl hedeflerinin şirketleri olduğunu söylüyor. İşletmelerin 3/2’si fidye virüsünü, diğer malware türü virüslerden daha tehlikeli buluyor.

İşletmenizi nasıl korursunuz

İşletmenizi fidye virüsünden korumak için basit siber güvenlik önlemlerini almanız gerekir. Bilgisayarınıza Güvenlik duvarı ve anti-virüs programı yükleyin. İşletim sistemini ve diğer yazılımlarınızı otomatik güncelleyecek şekilde ayarlayın.

Bu önlemleri aldıktan sonra çalışanlara odaklanın. Çünkü fidye virüsü sızmasının birinci yolu, insan hatasıdır. Fidye virüsü saldırılarının %46’sı sahte e-postalar ile olmakta, %36’sı ise siber güvenlik konusunda bilgisiz personellerin hatası ile olmaktadır.

Bir siber güvenlik politikası geliştirin ve işçilerinizi bu hususta eğitin. Bu politika, zor şifreler geliştirmeyi, onları zaman zaman değiştirmeyi ve şifrenizi kimseyle paylaşmamayı kapsamalıdır.

Çalışanlarınıza, nereden geldiği bilinmeyen e-postalara ve şüpheli buldukları e-postaları açmamalarını söyleyin. Bazen şirketinizden gelmiş gibi görünen e-postalarda oluyor. Genelde çalışanlar bu gönderileri açıyor. Çalışanlarınızı beklenmedik bir e-posta geldiğinde ve bağlantılı olan gönderilere karşı dikkatli olmalarını, mümkünse maili gönderen kişiyle iletişime geçtikten sonra açmalarını söyleyin.

Ne yazık ki bu e-postaları belirlemek bazen çok zor olabiliyor. Bu yüzden işletmenizin verilerini yedeklemek, fidye virüsünden korunmanın en kolay ve garanti yoludur. Ponemon’un anketine göre, ağına fidye virüsü sızan işletmelerin %42’si, dosyalarını yedeklediği için fidye ödemekten kurtuldu.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: