Venezuela’nın elektronik para birimi venezuela’yı kurtarır mı ? Uzmanlara göre kurtarmayacak

Venezuela yıllardır ekonomik krizlerden etkilenen bir yapıya sahip. Venezuela lideri bu sorunu çözmek için yeni bir elektronik para çıkarma yoluna gidiyor. Bu yeni para biriminin adı petro. Yakında piyasaya sürüleceği söyleniyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ikinci bir elektronik para birimini başlatma motivasyonu şaşırtıcı değil. Venezuela ekonomisi çöküyor. Halk, yüksek enflasyon, muazzam borç ve ABD’nin getirdiği sıkı yaptırımlarla karşı karşıya. Bununla birlikte kripto para birimlerinin değeri günden güne artıyor.

Fakat finans uzmanları gelişmere şüpheyle yaklaşıyor. Birincisi, para biriminin Venezuela’da nasıl işleneceği hakkında çok az bilgi var. “Petro”, ülkenin petrol, gaz, altın ve elmas rezervleri tarafından desteklenecek, ancak bilgiler sadece bunlarla sınırlı.

“Maduro palyaçoluk yapıyor.” Muhalefet milletvekili ve ekonomisti Angel Alvarado, Reuters’e verdiği demeçte, “hiçbir inandırıcı ve güvenilirliği yok.” açıklamasını yaptı.

Bu pazar bir tv kanalında Noel’e özel olarak yayınlanan beş saatlik bir müzik programında yeni dijital para biriminin piyasaya sürülmesinden söz edildi.

Venezuela’nın yeni elektronik para birimini yönetebileceğinden şüpheyle bakılıyor. Maduro, 2013’te göreve başladı. Son dört yılda ülkenin sosyo-ekonomik durumundaki kötüye gidişi daha da ileriye taşıdı.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: