IOTA nedir. ? IOTA’ya yatırım yapılır mı. ? Nereden satın alınır. ?

İota ticareti sonunda Binance, Bitfinex, OKEx, Exrates ve Coinone gibi kayda değer borsalarda görülmeye başlandı. Peki iota parası nedir. iota parası nereden alınır. Blokaj zincir teknolojisinden türetildi ama çok daha gelişmiş hali denilebilir. İota’ya para yatırmayı planlıyorsanız, biraz heyecan arıyorsunuz demektir. Çünkü iota’nın fiyatı döviz piyasasına göre daha da artacak.

Uyarı: Bu içerikler yatırım tavsiyesi olarak değil, bilgilendirme ve görüş olarak alınmalıdır. Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.

İota için güncel olaylar:

iota data marketplace’i başlattı. Makinelerin otomatik olarak bilgi ve ticari satın alımları öngürülüyor.  IOTA, Microsoft, Fujitsu  ve twenty ile birlikte toplam 20 şirketle ortaklık kurdu. Bu ortaklığı nesnelerin internetinde kendi data marketplace’inde halka ulaşılabilmek için yaptı. Bu çıkış, büyük, küresel çapta işbirliğine dayalı projenin ilk adımı. IOTA’nın yakında Bittrex’te listelenmesi gibi daha iyi haberler de yer alacak.

Ayrıca iota Decentralized Identity vakfının bir parçası oldu.

İota nedir

İotanın ne olduğu bilmek için önce nesnelerin internetini bilmelisiniz. Hepimiz birbirimize bağlı bir dünyada yaşıyoruz; burada, teknolojiyle olan günlük etkileşimlerimiz yaygınlaştı. Bu aynı zamanda arabalar, binalar, ev, elektronik cihazlar ve yazılım gibi somut cihazların birbirleriyle ağa bağlanması sürecinde bu nesnelerin veri toplamasına ve veri alış verişine izin verdiği anlamına da geliyor.  4. endüstri devriminin ilk planında nesnelerin  interneti veya IoT(internet of things), ağı olmayan cihazların bile internete bağlanabileceği  fikri var.

Bunlarla beraber küresel bir ddos saldırılarına karşı savunmasızdır. Uygun bir önlem getirilmezse küresel bir ağ durumu daha da kötüye götürecektir.

Geniş ölçekli makine(M2M) iletişimi her zaman Bitcoin ve mikro işlemler için mükemmel bir kullanım alanı olarak iddia edilmiştir. Buna hiç şüphe yok mesela Blockchain en büyük icatlardan birisiydi  ama insanların yaptıkları hatalardan dolayı adı kötüye çıktı. Blockchain bu şekilde bir saldırıya uğramamıştı; sadece insan yazılımının hatasıydı.

Sadece bu değil, bu teknolojilerin kripto para birimleri için bir küresel platform olarak kullanılmasını engelleyen bir takım dezavantajlar da var. Büyük olasılıkla Bitcoin’in ölçebilirlik sorunlarını ve artan kullanıcı sayısından dolayı uzun süren onaylama süreçlerini duymuşsunuzdur.

Geleneksel Blockchainler Bitcoin gibi madencilere güveniyor.  Çin’de oturup, eşzamanlı olarak başka ağa ve para birimlerinin işlemci gücü ile mayınlara bağlayan kısımları güçlendiren bilgisayar-güç çiftçileri mevcut artık. Dolayısıyla, Bitcoin’i ağ üzerinden birine gönderirken, bu işlem ücreti madencinin ödüllerininden birine düştüğü için küçük bir işlem ücreti ödenmiş olacak.

İşlem maliyetlerini düşürmek , ölçeklenebilirliği arttırmak ve çevrimdışı işlem sorununu çözmek için IOTA geliştirildi. IOTA, tamamen açık kaynaklı ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olup, blok zincir teknolojisine dayalı olmayan, ama ilham kaynağı olarak  IoT ‘u kullanan  bir yapıya dönüşmüştür.

IOTA, IOTA Vakfı tarafından Almanya’da bulunan bir “gemeinnützige Stiftung” (yani kar amacı gütmeyen kuruluş) tarafından geliştirilmiştir. ücretlerin ve işlem ölçeklemenin dezavantajları olmadan blok zincirinin güvenlik ve teşvik mekanizmalarını kullanarak bir IoT yöntemiyle çözüm sunmayı hedefliyor.

İOTA’YI NEREDEN ALABİLİRİM

İOTA’yı Bitfinex ve Binance’da  satın alabilirsiniz. IOTA’yı çok fazla yükselmeden  önce satın almak istiyorsanız, bir Bitfinex hesabınız hazırda dursun.  Bu hesabınızla hem BTC hem de ABD doları ile IOTA satın alabilirsiniz.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: