Litecoin nedir. ? Nasıl satın alınır. ? Litecoin nereden alınır.?

Litecoin nedir

Litecoin’i eski bir google çalışanı olan charles lee kurmuştur.  Bitcoinin temel fikrini almış ama bazı önemli bileşenlerini değiştirmiştir. Litecoin, github aracılığla oluşturulmuştur. Litecoin, ilk kez 21 ekim 2013’te yayınlandı. Kasım ayında %100 büyüyerek büyük bir sıçrama yaptı. Litecoin, 2013 yılının kasım ayında 1 milyar dolar değere ulaştı. Bu değer  4 yılda % 400 büyüyerek 2017 yılının kasım ayında 4 milyar 600 milyon dolara ulaştı. Mayıs 2017’de en değerli 5 kripto para birimi arasına girmeyi başardı.  Aynı tarihte ilk kez lightning network işlemi, litcoin aracılığıyla tamamlandı ve  zürih’ten san francisco’ya 0.00000001 litecoin aktarması yapıldı.

Peki litcoin nedir. ?  Litecoin, (LTC veya Ł[1]) MIT / X11 lisansı altında piyasaya sürülen bir ağlar arası şifreleme ve açık kaynak kodlu yazılım projesidir. Paraların oluşturulması ve aktarımı, açık kaynak kriptografik bir tutanağa dayanır ve hiçbir merkezi oteritenin yönetimi altında değildir.  Litecoin, Bitcoin’e teknik açıdan çok benzerdir,ama  bitcoin ve diğer büyük kripto para birimleri karşısında biraz teknik farklılıklara sahiptir. Litecoin’ın de ödeme maliyeti çok azdır.

Litecoin’in bitcoinden farkları nelerdir.

Litecoin, bitcoinin sunduğu 10 dakikalık hızlı işleminin yerine, 2.5 dakikalık işlem hızını vaat ediyor ve Litecoin, scrypt algoritmasını kullanması sebebiyle, Litecoin madenciliği için yapılan FPGA ve ASIC cihazları, daha karmaşıklaşır ve SHA-256’yı kullanan Bitcoin’den daha üretken olmak daha fazla maliyete sebep olur.

 

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: