Nasıl iş bulunur.

İşsizim nasıl iş bulurum ya da öğrenciyim nasıl iş bulabilirim diyorsanız size uygun işleri nasıl bulacağınızı burada tek tek açıklayacağım.

Öncelikle ben nasıl iş bulucam diye üzülmeyin. Özel sektörde nasıl iş bulunur ya da devlette nasıl iş bulunur gibi sorular sormanız gerekir özel sektörde mi çalışmak istiyorsunuz yoksa devlette mi ? Çünkü ikisinin de iş bulma yöntemleri birbirinden farklı. Deneyimsiz iş nasıl bulunur diye de telaşlanmanıza gerek yok. Sonuçta ne demişler, ne bildiğin önemli değil kimi tanıdığın önemlidir. Bu söz 3.dünya ülkelerinde olduğu gibi malesef ülkemizde de geçerli. Özellikle evime yakın veya çevreme yakın yerde iş arıyorum nasıl bulabilirim’i sıkça duyuyorum. Bunları cevabını vermek için önce iş nasıl aranır onu öğrenelim. İş nasıl bulunur insan kaynakları ile temasa geçilerek bulunabilir. İnsan kaynakları ile temasa geçebilmek için iş bulma sitelerini kullanabilirsiniz.

EVİME YAKIN BİR YERDE NASIL İŞ BULURUM

Eve yakın bir yerde iş bulmak istiyorsanız, birçok strateji izlemeniz gerekir. Bu stratejileri aşağıda sıraladım.Sizin için en doğru strateji hangisiyse onu bulun ve kullanın.

1. İş bulma sitelerini kontrol edin

Bütün iş bulma siteleri evinize yakın yerdeki işleri gösterir. Kariyer.net, eleman.net, birisbul.net gibi siteler işinizi rahatlıkla görebilir. Bu siteler aradığınız işi bulmanızda yardımcı olacaktır.

2. İş ilanı panolarını kontrol edin

Hemen hemen heryerde üniversite, okul, hastane, hatta otobüs durakları dahil birçok yerde panolarda iş ilanları görebilirsiniz. Size uygun bir iş bu panolarda olabilir.

3. Devlet’in istihdam eksikliklerini öğrenin

Çoğu devlet’in istihdam eksikliği çektiği alanlar oluyor. İşkur bu istihdam eksikliklerini karşılamak ve vatandaşa iş bulmak için kuruldu. Bölgenize yakın yerde kurulan işkur’a gidip size uygun işleri bulabilirsiniz.

4. Kariyer fuarlarını ziyaret edin

Yakınınızda mutlaka iş fuarları düzenleniyordur, buraları ziyaret edebilirsiniz. İş fuarları, tek bir yeri ziyaret ederek bir çok firmaya iş başvurusu yapabileceğiniz harika yerlerdir. İş fuarlarının bir avantajı da eğer evinize yakın bir yerdeki fuara gidiyorsanız, fuardaki firmaların evinize yakın yerdeki firmalar olduğunu göreceksiniz. Bu evine yakın bir yerde iş arayanlar için iyi bir fırsat.

5. Mezun derneklerini ziyaret edin.

Üniversite mezunları bu derneklerin websiteleri vasıtasıyla yeniden birbirleriyle temasa geçer. Bu gruplar potansiyel işleri websitelerinde veya sosyal medya gruplarında paylaşır ve birbirlerine iş sağlarlar. Mezun dernekleri insanları okula bağlamaz ama mükemmel network’ler edinebilir ve iş fırsatları bulabilirsiniz.

6. Network

Network herhangi bir iş bulmanın en iyi yoludur. Bir iş ararken arkadaşlarınız, aileniz veya akrabalarınızla temasa geçin. Yakınlarınızın çalıştığı şirketlerdeki eleman açıklarını kontrol edin.

Comments
  1. hasan
  2. kemal
  3. mehmet

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: